Aşk İnsanı Nasıl Etkiler?

İlişkiler kategorisine 18 Eylül, 2016 tarihinde eklendi, 11.270 defa okundu

platonik-askAŞK İNSANI NASIL ETKİLER?

İki ayrı cinsin özel duygularla birbirlerine olan bağlılığına aşk diyoruz. Aşk öyle özel, öyle güzel bir duygudur ki anlatmak, kelimelere dökmek nerdeyse imkansız gibidir. Hiç beklemediğiniz bir zamanda ya da hiç beklemediğiniz bir olay sonrası bu duyguyu yaşayabilirsiniz. Aşkla mükafatlandırılmak tüm yaşamımızı değiştirebilir. Bu değişiklikler bize yarar sağlayabileceği gibi zararda verebilir. Çünkü karşılığını göremediğimiz bir sevgi karşısında hırçınlaşabilir, hatta sevdiğimiz kişiye zarar bile verebiliriz. Aşkın en güzeli karşılıklı duygular içinde yaşananıdır.

Aşık olduğunuzda ne yapacağınızı şaşırır duruma düşersiniz. Onun kokusunu özler, durmadan onun sesini işittiğinizi sanırsınız. Aşk insanı öğle etkiler ki yaş onun için önemli değildir. Kaç yaşında olursanız olun çocuklaşır, sevdiğinize kaçamak şımarıklar bile yaparsınız. Duygularınızı kontrol gücünüz azalır. Mantık yerini duygusallığa bırakır ki bu bazen büyük hatalar yapmamıza da sebep olur. Fakat o an için gerçek olan aşktır. Ask sadece onu düşünme odaklı olduğu için bazen bir paranoyak gibi davranabiliriz. İşte o zaman tehlikeli davranışlar sergileyebilir sevdiğimize istemeden de olsun zarara verebiliriz.

Yanlış kararlar düzenimizi bozar. Bedenin temel istekleri değişir. Beyin fonksiyonları düşünce sinyallerini daha yoğun göndererek hayal kurma yeteneğimizi arttırır. İşte bu hayaller sadece onunla olmanın hayalleridir ki mutluluk hormonları da yoğun bir şekilde çalışmaya başlar. Dopamin hormonu normalin iki kat üstünde seyreder. Kısaca Aşık olmuşsunuzdur. Uzun vadeli planlar yaparak hayatınızı değiştiren kararlar alırsınız. Evlilik adını verdiğimiz bu karar bize sevdiğimizden ayrılmayacağımızın sözünü de verdirir.

Sevdiğimizi gördüğümüzde hızlı hızlı atan kalp atışları, yoğun terleme nöbetleri, kelimeleri kekeleme ya da başka bir konudan başka bir konuya atlayarak, Ne saçmalıyorum? sorusunu kendimize sormamızı sağlayan anların geçmesi için, mutlu bir beraberliği taçlandırırız evlilikle. Hayatımızdaki en büyük değişiklik ise şüphesiz ki sevdiğimiz insandan yeni bir canlının yaradılış anıdır. Bu duygu bireyler için başka bir aşkın doğumu gibidir. Kişiler arasında bu aşkın adı evlat aşkıdır ki her bireyin yaşamak istediği en kutsal duygulardan biridir. Kısaca aşk farklı adlar alsa da insanlarının yaşaması gereken en mukaddes duygu yoğunluğudur.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Etiketler : , ,

Yorum Yaz